Kilka słów o rodzajach naszej ceramiki

Wejdź z nami w niezwykły świat ceramiki artystycznej!
Zapraszamy do mini przewodnika po czterech technikach wytwarzanej przez nas ceramiki.

CERAMIKA ZE SZKŁEM

Ceramika powstaje z gliny szamotowej, która jest dwukrotnie wypalana w temperaturze ok. 1000 st. C. W pierwszym wypale glinka spiekana jest na biskwit, następnie barwiona, szkliwiona, dekorowana zmielonym szkłem i ponownie wypalana. W drugim wypale następuje proces topienia szkliw i szkła oraz powstaje efekt kryształków w szkle. Struktura ceramiki ładnie kontrastuje z gładką, błyszczącą powierzchnią szkła. 

 

CERAMIKA MALOWANA

Ceramika wykonana z gliny szamotowej zawierającej drobno zmielony szamot. Malowana podszkliwnie, a następnie szkliwiona transparentnym, lekko przebarwiającym się szkliwem. Powierzchnia szkliwiona jest gładka, a ewentualne wzory wyraźne. Ceramika występuje w różnej kolorystyce.

 

CERAMIKA KRAKLOWANA

Ceramika wykonana z gliny szamotowej zawierająca drobno zmielony szamot. Ceramika po wypaleniu na biskwit w temp. ok. 900 st. C jest malowana podszkliwnie białym kryjącym szkliwem i wypalana po raz drugi. Powierzchnia szkliwiona jest gładka, a ewentualne wzory wyraźne. Po wyciągnięciu z pieca szkliwiona ceramika jest dekorowana ciemnym, brązowym barwnikiem ceramicznym (tzw. kraklą). Jest to krakla trwała, która wymaga wykonania trzeciego wypału, co podnosi koszty wytworzenia produktu, jednak daje wyjątkowy efekt dekoracyjny (wzór pęknięć). 

 

CERAMIKA PASTELOWA

Ceramika wypalana z gliny szamotowej w temp. ok. 1000 st. C., zawierającej drobno zmielony szamot. Zwyke dekorowana odciśniętą koronką, szkliwiona niskotopliwymi szkliwami w kolorach pastelowych.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl